CAREER

JOIN OUR TEAM

Are you open to challenges and new opportunities in your career? Do you search for a job that enables you to grow your knowledge and skills?

Become a member of QRES team and build your career with us!

SERVICE TECHNICIAN

Responsibilities

  • Installation of printing machines at customer operations
  • Servicing of printing machines within irregular trips to customers
  • Ensuring regular preventive maintenance of printing machines including diagnostics and troubleshooting
  • User trainings for customers
  • Communication with customers, remote technical support
  • Close cooperation with R&D department, testing prototypes of new pritning equipment, performing test measurements
  • Creating of service manuals, preparation of service reports and other related administration

Education and Experience Required

  • Secondary education
  • Knowledge of UV printing technologies
  • Professional experience in a similar job position for at least 2 years
  • Active knowledge of English language (intermediate level)
  • Working knowledge of MS Office
  • Driving licence B
  • Time flexibility and willingness to travel abroad
  • Independence, responsibility, diligence, organizational skills and representative behaviour

What We Offer

  • Interesting work with modern technologies in a young international company
  • Flexible working hours
  • 25 days of vacation
  • Language courses, meal vouchers

HLAVNÍ ÚČETNÍ​

Náplň práce

  • Zastřešení vedení účetnictví menší společnosti
  • Účtování v rámci všeobecného účetnictví dle platných zákonů
  • Zpracování DPH a Intrastat
  • Příprava účetní závěrky a podkladů pro zpracování daňového přiznání k DPPO
  • Práce s doklady a jejich zaúčtování, včetně kontroly jejich formální a věcné správnosti
  • Nastavení skladové evidence (plánovaný přechod z evidence typu B na A)
  • Příprava pravidelných Q závěrek k reportingu, případně spolupráce na jeho nastavení
  • Komunikace s úřady (finanční úřad, pojišťovny, případně banka atp.)
  • Administrativa

Požadujeme

  • Znalost daňové a účetní problematiky včetně příslušející legislativy
  • Uživatelská znalost práce na PC (MS Office)
  • Zkušenosti s prací v programu Pohoda a ERP programu výhodou
  • Praxe s vedením účetnictví minimálně 4 roky
  • Středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání ekonomického směru
  • Alespoň základní znalost anglického jazyka
  • Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, organizační schopnosti

Nabízíme​

  • Zajímavou práci v mladé dynamické mezinárodní společnosti
  • Pružnou pracovní dobu a flexibilitu
  • 25 dní dovolené
  • Jazykové kurzy, příspěvek na stravování
  • Možnost práce na zkrácený úvazek

SOFTWARE ENGINEER

  • Working with the R&D team on the development of new industrial inkjet printers and related products
  • Participating in all phases of product development, from prototype to final product
  • Development of software code with PC programming tools using C
  • Applications incl. real time programming, graphical user interfaces, advanced image processing, device communication protocols and logical controls
  • Testing and optimization of new designs and system configurations
  • Software-technical support of the service department
  • Following up current technology and industry trends

  • University degree (1st or 2nd grade), field of study: computer science, electrical or computer engineering
  • Knowledge of programming language C
  • Knowledge of HTML and Java Script preferred
  • Advanced knowledge of Linux system preferred
  • Language skills: English (active knowledge)
  • Independence, carefulness, proactive attitude

  • Attractive job in a young dynamic international company
  • Being on a team that develops progressive and sophisticated digital technologies
  • Possibility of part-time job/remote work

JUNIOR SOFTWARE ENGINEER

CONTACT US

Contact us and discover more about your career at Qres Technologies.

Please enter your email, so we can follow up with you.